Dokumentai

 

Mazūriškės ir apylinkės XIX a. pab.

Rusijos generalinio štabo žemėlapio fragmentas. Žemėlapis išleistas prieš I pasaulinį karą, tačiau topografinė nuotrauka daryta gerokai anksčiau, apie 1880 m. Jis buvo labai naudingas susigaudyti vietovės geografijoje - rusiški kaimų pavadinimai sutampa su forma, esančia metrikų įrašuose.

 

Kai kurie kaimai pakeitė pavadinimus, kai kurių vietovių jau nebėra - ypač daugybės "Būdų". Taip vadindavo miškakirčių sodybas kirtavietėse, iš kai kurių vėliau išaugo kaimai.

 

Kitas svarbus dalykas - buvo ne vienas Mazūriškių kaimas ! Kaip matosi žemėlapyje, jis skirstėsi į Žemutines ir Aukštutines Mazūriškes. Žemutinės ir yra "mūsiškės", Aukštutinės - dalis esanti kitoje kelio pusėje ir kiek arčiau Raudondvario.

 

Toks skirstymas oficialiai galiojo ir nepriklausomos Lietuvos laikais, tai atsispindi 1923 m. gyventojų surašymui naudotame valsčiaus kaimų ir vietovių sąraše. Tačiau metrikose šis skirstymas neatsispindi, abu kaimai rašyti vienu Mazūriškių pavadinimu.

 

Žemėlapyje taip pat parodytas kiekvieno kaimo ūkių skaičius. Abiejose Mazūriškėse būta po 4 ūkius. Panašus jų skaičius, 4-6, išsilaikė beveik per visą istoriją.

 

 

1870 m. Kauno gubernijos vietovių sąrašas. Labai įdomus tuo, kad nurodomas kiekvieno kaimo savininkas.

Kaip matome, Mazūriškės antroje XIX a. pusėje priklausė grafui Tiškevičiui - kas nenuostabu, nes jam tuo metu priklausė didesnioji žemės tarp Romainių iki Vilkijos dalis.

 

Tuo tarpu Užliedžiai šiame sąraše, kaip ir buvo žinoma, užrašyti kaip valstybės valda.

 

 

 

 

 

 

 

Žemės matavimo 1882 m. bylos fragmentas

 

Žemutinių Mazūriškių žemės savininkai 1893 m.

Pačioje bylos pabaigoje išvardyti suinteresuotos pusės ir įvairūs valdžios atstovai, tame tarpe:

 

" Buvę laisvieji žmonės Agnieška Borisevičienė; Motiejaus, Adomo s., įpėdiniai Pranciškus Makauskas ir Jurgis Makauskas; Kazimieras, Juozapo s., Rickevičius; Kazimiero, Jokūbo s., Rickevičiaus įpėdiniai jo sūnūs Juozapas ir Vincas; Ieva, Juozapo d., Sutkienė ir jos sūnus Juozapas Sutkus pasirašyti atsisakė"

 

Dar įdomu pastebėti, kad turto santykiai jau kaip šiuolaikiniai, savininkais rašomos ir moterys. Iki baudžiavos panaikinimo ūkio galva buvo tik vyras.

 

 

Mazūriškės XVI a.

 

Anksčiausias rastas Mazūriškių paminėjimas - 1590 m.

 

Senovinis rusiškas raštas "skoropis". Jo skaityti aš nemoku:) bet šalia byloje yra pora šimtų metų vėliau lenkiškai išversta kopija, nors tas senovinis teisininkų žargonas ne ką geresnis nei dabartinis. Todėl apie ką eina kalba, aišku ne iki galo, bet kažkokius juridinius veiksmus (gal įkeičia už skolą) atlieka Simonas Vaina, Mstislavlio kaštelionas, Pamario, Palangos bei Gargždų seniūnas, Užvenčio tijūnas bei jo žmona. Kažkuriam iš jų Mazūriškių dvaras ir priklausė.

 

 

 

 

Toliau

Design Downloaded from Free CSS Templates | Free Website Templates