Dėlionė
Kaip minėjau, Tiškevičių fonde išliko krūva įdomių dokumentų.Štai ir "revizinių skazkų" valdžios archyvai neišsaugojo - bet jų yra pas Tiškevičius.
Taigi, sekantis svarbus dokumentas - 1851 m. Paštuvos sąrašas. Surūšiuotas pagal pavardes, tad viską rasti labai lengva. Tiesa, vėl nėra moterų.
Čia jau matome abu Adomo sūnus - Motiejų bei jaunėlį Jurgį. O kas gi visi kiti ? Antrame stulpelyje - "šeimos numeris". Taigi Mazūriškėse gyveno dvi Makauskų šeimos, bei po vieną - Račkūnuose ir Žėbiškėse.
Didžiausioje šeimoje, kuriai priklauso ir mūsų protėvis, yra net keturių skirtingų tėvų vaikai. Kas yra kas - tokia problema kamavo kurį laiką. Juk nuo ankstesnio sąrašo skiria pusė šimtmečio, dvi kartos. Kai pastebėjau vieną paprastą dalyką, viskas pradėjo stotis į savo vietas.
1789 m. sąraše Mykolas Makauskas turi 5 sūnus , išvardintus pagal vyresnumą - Joną, Motiejų, Andrių, Jurgį bei Adomą. 1851 m. sąraše tą pačia tvarka išvardyti jau pastarųjų vaikai - pradžioje Jono, po to Jurgio, po to Adomo. Andrius bei Motiejus vaikų tikriausiai nepaliko - tą vėliau daugmaž patvirtino ir metrikos. O paskutinis sąraše esantis Juozapas - iš visų vyriausias, ir jo tėvas yra Mykolas. Išeitų kad tai jauniausias Mykolo sūnus, dėdė visiems kitiems; 1789 m. jis dar nebuvo gimęs.
Dar viename dokumente 1825 metais šis Juozapas minimas kaip "grįžęs iš pabėgimo". Matyt, buvo išėjęs laimės ieškoti, bet grįžo ir jau visą likusį laiką pragyveno tėviškėje.
Lygiai ta pačia tvarka Mazūriškių Makauskai išvardyti ir kitame dokumente, 1854 m. tinkamų rekrūtams vyrų sąraše. Dar kartą matosi, kad vyrai išvardinti ne pagal amžių, o pagal tėvą, o tėvai surikiuoti tam tikra tvarka.
Nuspėjus tokią schemą, liko pabandyti ją patikrinti. Archyvuose yra ir daugiau visokios paskirties sąrašų ir galų gale, atrodo, jų duomenys mano spėjimą atitinka. Tiesa, beveik visi šie sąrašai yra iš 1850-1865 m. laikotarpio, tad išliko ta pati pusės šimtmečio duomenų tarpo bėda.
Galiausiai viską pabandžiau susidėlioti kartu, rezultatas kairėje. Jeigu ten niekas neaišku - nieko baisaus, man ir pačiam jau reikia gerai pagalvoti, kaip veikia ši schema :)
O užpildyti tą pusės šimtmečio spragą liko tik metrikų duomenimis. Pavyko tai iš dalies - nemažai įrašų gražiai atitiko spėjimą, tačiau kai kurie taip ir liko be vietos.
Nesugaunamieji Adomai
Viena iš bėdų buvo daugybė XIX a. pirmoje pusėje aplink gyvenusių Adomų Makauskų, vedusių Rožę Žemaitytę, Rožę Barkauskaitę, Rožę Stanislovaitytę, Uršulę Mačiulytę, Uršulę Sapiegaitę, Uršulę Trajekaitę (?), Magdaleną Abromavičiūtę... Gal tai buvo skirtingos tų pačių asmenų žmonos, ar netgi pradedu įtarti - kažkodėl kaitaliojamos moterų pavardės. Visa tai taip ir liko neaišku, vietos medyje visiems šiems Adomams beveik neatsirado.
Tiesa, pakankamai tikra, kad tai nebuvo "mūsų" Adomas, jis laimingai nugyveno visą amžių su savo Rože Rickevičiūte, kuri jį ir palaidojo.
Rašinskai
Įdomi buvo ir Juozapo Makausko mamos - Rašinskaitės linija. Skaičiuojant, kaip toli pavyko nusikelti į praeitį, tai buvo ir pati sėkmingiausia paieška.
Iš Juozapo tėvų vestuvių įrašo žinojau, kad jo seneliai iš mamos pusės buvo Juozapas Rašinskas bei Agnieška Liutkevičiūtė iš Lygainių kaimo. Pastarieji apsivedė 1831 metais, iš šio įrašo sužinome ankstesnę protėvių kartą - tai Kazimieras Rašinskas su Elžbieta Petkūnaite, bei Andrius Liutkevičius su Ona Dubauskaite. Visi jie buvo baudžiauninkai iš to paties Lygainių kaimo.
O toliau vėl gelbėjo tie patys Tiškevičiai. Įsigiję Zabielų Vilkijos dvarą, jie paveldėjo ir krūvelę senų dokumentų, įskaitant ir gyventojų sąrašus vos ne nuo pat 1700 metų. Viename iš tokių dokumentų - ir Rašinskų genealogija.
Išlikusiame 1811 metų Vilkijos sąraše matome Kazimierą Rašinską (paskutinė eilutė). Nurodytas ir jo tėvas, miręs kaip tik tais metais - irgi Kazimieras.
Mirė jis atseit būdamas 90 metų amžiaus, nors tikriausiai tai kiek padauginta.Tačiau svarbiausia - paminėta, kad pastarojo tėvas buvo Motiejus ("Kazimierz syn Macieia"). Apytiksliai vertinant, pastarasis buvo gimęs apie 1700 metus. Tai pats seniausias man žinomas protėvis (nors ir ne pagal tiesioginę vyrišką liniją), Juozapo Makausko proproprosenelis. Nuo jo mane skiria jau 8 kartos.
Iš ten pat dar galima sužinoti kitą protėvį pagal moteriškesnę" liniją. Andriaus Liutkevičiaus tėvas buvo Petras Liutkevičius, gimęs apie 1726 m., o kartu su juo 1811 m. dar gyveno motina Agota.